Propositioner til DM i klasserne H40-H50-H60  i Master sprint og forfølgelseløb

Lørdag den 13. januar  kl. 10:00 køres  DM  i klasserne  H40-H50-H60  i Master sprint og forfølgelseløb.

Bane er åben for opvarmning  fra 10:00.

Sidste tilmeldningsfrist er torsdag den 11. januar kl. 12.00

Rytter der ønsker at deltage,  skal tilmelde sig med følgende oplysninger (se nedenstående eksempel) på mail til DBC@cykelbanen.dk

Eksempel
Navn:  Kenneth Røpke
Klasse: H 50
Klub: DBC
UCI kode:  XXXXX
Ønsker at deltage i: Sprint og forfølgelseløb 

Alle ryttere skal melde sig til nummerudleveringen senest 30 min før første start

Sprinter-Omnium køres over 3 afdelinger: Sprint, keirin samt 750 meter/500 meter på tid. (disciplinen sprint afgøres ved at alle kører 200 m på tid flyvende, hvorefter de 4 bedst går til match-sprint-finaler, øvrige indplacere efter 200 m tiden)

Foreløbig Tidsplan Sprinter-Omnium:
10:00                  Opvarmning
10:30                  H60 – 200 m på tid med flyvende start  (4 bedste videre)
10:40                  H50 – 200 m på tid med flyvende start (4 bedste videre)
10:50                  H40 – 200 m på tid med flyvende start (4 bedste videre)
11:00                  H60 – keirin 6 omgange
11:10                  H50 – keirin 6 omgange
11:20                  H40 – keirin 6 omgange
11:30                  H60 – 500 m på tid med fast start
11:45                  H50 – 750 m på tid med fast start
12:00                 H40 – 750 m på tid med fast start
12:15                  H60 – sprint ½-finaler, 1-4 og 2-3
12:25                  H50 – sprint ½-finaler, 1-4 og 2-3
12:35                  H40 – sprint ½-finaler, 1-4 og 2-3
12:45                  H60 – sprint, finaler 3-4 og 1-2
12:55                  H50 – sprint, finaler 3-4 og 1-2
13:05                  H40 – sprint, finaler 3-4 og 1-2
13:15                  Sejrsceremonier – Pause

Foreløbig tidsplan individuelt forfølgelsesløb:

14:00                  H-60  2 km, indl. tidskørsler (4 bedste videre)
14:20                  H-50  3 km, indl. tidskørsler (4 bedste videre)
14:50                  H-40  3 km, indl. tidskørsler (4 bedste videre)
15:25                  H-60,  2 km indiv. – finaler 3-4 og 1-2
15:35                  H-50,  3 km indiv. – finaler 3-4 og 1-2
15:45                  H-40,  3 km indiv. – finaler 3-4 og 1-2
15:55                  Sejrsceremonier