Daily Archives: 15. december 2018

Resultater fra lørdagens DM løb

Lørdag blev afviklet en række danske mesterskaber i tidskørsler.

Her er dagens resultater.

1000 meter på tid, herre elite
1 Mikkel Bjerg, 1:04,88 min
2 Frederik Egehus, 1:07,04
3 Tim Bendtsen, 1:07,07
4 Anders Fynbo, 1:07,24
5 Arne Birkemose 1:08,930
6 Kristian Bendix 1:10,180
7 Martin Steffensen 1:10,520
8 Sebastian Juul 1:13,130

1000 meter på tid, U19 herrer
1 Frederik Wandahl, 1:05,170
2 Robin Skivid, 1:06.040
3 Victor Fuhrmann, 1:06,250
4 William Blume Levy 1:06,500
5 Tobias Aagaard Hansen 1:07,250

6 Phillip  Mathiesen 01:08.030
7 Frederik Erringsø 01:08.050
8 Mathias Møller  Jørgensen 01:08.410
9 Benjamin Hertz 01:08.580
10 Sebastian Roer Iversen 01:08.740
11 Emil Schandorff 01:08.850
12 Oliver Heine 01:08.880
13 Kasper Andersen 01:09.320
14 Tobias Svarre 01:09.380
15 Jacob Christensen 01:09.420
16 Victor Stokbæk 01:10.420
17 Marckus Njor 01:10.420
18 Adam Holm Jørgensen 01:10.770
19 Niklas  Strømsted 01:10.880
20 Simon Høy 01:11.060
21 Frederik  Bjørn Sørensen 01:11.260
22 Nikolaj Mengel 01:11.420
23 Gustav  Wang 01:11.770
24 Lukas Schrøder 01:12.170
25 Nicolai Wandahl 01:13.720
26 Nikolaj Larsson 01:13.840
27 Benjamin Knudsen 01:13.900
28 Nis Fuglsang Fuglsang 01:14.050
29 Simon  Vangkilde Lehmann 01:15.330
30 Patrick Vinding Jepsen 01:16.490
32 William Lowth 01:24.920

Herre elite forfølgelseløb, 4 km
1 Mikkel Bjerg, 4:19,51
2 Frederik Egehus 4:36,790
3 Anders Fynbo 4:42,870
4 Arne Birkemose 4:49,600
5 Sebastian Juul 5:01,730

Dame elite forfølgelsesløb, 3 km
1 Josefine Huitfeldt, 3:49,360
2 Rikke Bak Dalsgaard, 3:53,850
3 Amalie Winther Olsen, 4:01,550
4 Ellen Klinge, 4:06,480

U19 DM herrer 3 km forfølgelsesløb
1 Frederik Wandahl, 3:22,39
2 William Blume, 3:26,52
3 Benjamin Hertz, 3:30,49
4 Robin Skivid 3:31,220
5 Victor Fuhrmann 3:31,510
6 Marckus Njor 03:31.560
7 Phillip  Mathiesen 03:33.970
8 Oliver Heine 03:34.740
9 Emil Schandorff 03:35.220
10 Gustav Wang 03:35.370
11 Nikolaj Mengel 03:35.620
12 Adam Holm Jørgensen 03:35.860
13 Sebastian Roer Iversen 03:35.880
14 Frederik  Bjørn Sørensen 03:37.380
15 Tobias Svarre 03:37.650
16 Kasper Andersen 03:38.600
17 Simon Høy 03:39.100
18 Tobias Aagaard Hansen 03:39.140
19 Thorolf Rønhede 03:40.970
20 Jacob Christensen 03:41.940
21 Frederik Erringsø 03:41.960
22 Lukas Schrøder 03:44.230
23 Victor Stokbæk 03:45.190
24 Niklas Strømsted 03:47.680
25 Nicolaj Wandahl 03:48.190
26 Mathias Møller Jørgensen 03:48.260
27 Nis Fulgsang 03:50.630
28 Simon Vangkilde Lehmann 03:57.820
29 Nikolaj Larsson 03:58.480
30 Patrick Vinding Clausen 03:59.250
31 Benjamin Knudsen 04:06.400
32 William Lowth 04:25.390

U19 damer DM 2 km forfølgelseløb
1 Victoria Lund 2:39,000
2 Tusnelda Svanholmer 2:40,100
3 Nadja Reichel 2:41,350
4 Maria Bertelsen 2:42,170
5 Trine Reichel 2:50,290
6 Ida Merete Michaelsen 2:52,310
7 Liv Brogaard Aasvang 2:53,220