Daily Archives: 7. oktober 2019

Oversigt med medaljevindere fra NM banecykling

Rigtig mange DBC-ryttere har i weekenden vundet medaljer ved de nordiske mesterskaber på Odense Cyklebane. Stort tillykke med dette. I nedenstående er en komplet oversigt med alle stævnets medaljevindere.

Foto: Jesper Skovbølle

Sprint:

Herre elite
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Marcel Laurenz (Tyskland)
3 Groen Aasmund Lindtveit (Norge)

Kvinde elite
1 Anita Stenberg (Norge)
2 Janni Bormann
3 Kirsten Søvang

U17 herre
1 Conrad Haugsted
2 Noah Wulff
3 Rasmus Perto

U17 piger
1 Wilma Aintila (Finland)
2 Victoria Lund
3 Mathilde Estvan-Slonina

U19 herre
1 Mathias Møller Jørgensen
2 Andreas Vileid Kleine (Norge)
3 Sonda Peder Kristensen (Norge)

U19 kvinder
1 Sonja Taskinen (Finland)
2 Emma Sahl Rasmussen

500 meter/1000 meter:

Herre elite
1 Asmund Groven Lindtvelt (Norge)
2 Christoffer Eriksson (Norge)
3 Tim Bendtsen (Danmark)

Kvinder elite
1 Jaana Hyvärinen (Finland)
2 Janni Bormann
3 Sini Savolainen (Finand)

U19 herre
1 Preben Matberg (Norge)
2 Philip Mathiesen
3 Ian Millenium

U19 kvinder
1 Sonja Taskinen (Finland)
2 Emma Sahl Rasmussen

U17 herre
1 Tobia Svarre
2 Conrad Haugsted
3 Jesper Lindberg (Sverige)

U17 kvinder
1 Victoria Lund
2 Wilma Aintila (Finland)
3 Mathilde Estvan-Slonia

Omnium:

Herre elite
1 Julius Johansen
2 Matias Malmberg
3 Oliver Wulff Frederiksen

Kvinde elite
1 Amalie Dideriksen
2 Julie Leth
3 Anita Stenberg (Norge)

U19 herre
1 Ian Millenium
2 Silas Bolund Falkø
3 Preben Matberg

U17 herre
1 Tobias Svarre
2 Theodor Storm
3 Noah Wulff

U17 kvinder
1 Victoria Lund
2 Mathilde Estvan-Slonina
3 Julia Lyndbaek

Holdsprint:

Herre elite
1 Norge/Sverige (Christoffer Eriksson, Aasmond Groven Lindtveit, Lars Ole Hetland)
2 Danmark (William Rimkratt-Milkowski, Tim Bendtsen og Chris Ebert)
3 Danmark (Mathias Møller Jørgensen, Nikolai Lutmann, Rasmus Nejrup)

Kvinde elite
1 Finland (Kaana Hyvärinen, Sini Savolainen)
2 Danmark (Kirsten Søvang/Janni Bormann)
3 Danmark (Emma Sahl Rasmussen, Mathielde Estvan-Slonina)

Keirin:

Herre elite
1 Marcel Laurent (Tyskland)
2 Christoffer Eriksson (Sverige)
3 William Rimkratt-Milkowski

Kvinde elite
1 Anita Stenberg
2 Kisten Søvang
3 Jaana Hyvärinen (Finland)

U19 herre
1 Andreas Viert Kleine (Norge)
2 Sondre Peder Kristensen (Norge)

U19 kvinder
1 Sonja Taskinen (Finland)
2 Emma Sahl Rasmussen

U17 herre
1 Conrad Hausted
2 Theodor Storm
3 Erik Christoffersen

U17 kvinder
1 Mathielde Estvan-Slonina
2 Julia Lyngbaek
3 Wilma Aintaila

Pointløb:

Herre elite
1 Julius Johansen
2 Tobias Aagaard
3 Sebastian Juul

Kvinde elite
1 Trine Schmidt
2 Julie Leth
3 Amalie Dideriksen

U19 herre
1 Patrick Jepsen
2 Preben Matberg
3 Mathias Møller

U17 herre
1 Tobias Svarre
2 Theodor Storm
3 Noah Wulff

Parløb mixed elite
1 Julius Johansen/Tobias Aagaard
2 Amalie Dideriksen/Trine Schmidt
3 Sebastian Juul/Silas Boslund Falke.

U17 parløb
1 Theodor Storm/Conrad Haugsted
2 Noah Nielsen/Tobias Svarre
3 Noah Wulff/Rasmus Perto