DM weekend den 15. og 16. december

Propositioner til danske mesterskaber i weekend den 15. og 16. december

Stævnet er åbent for herre og dame elite, U19 herre og damer samt U17 herre og damer. Desuden køres Master DM omnium

VIGTIG Rytter skal til melde sig for hver disciplin de ønsker at kører.

Tilmelding foregår via www.cykelbanen-booking.dk

Prisen for deltagelse i stævnet er kr. 25,- pr. disciplin – inkl. DCUs genoprettelsesfond

Tilmeldning lukker søndag d. 9/12-2018 kl. 12:00

Der er ingen efter tilmelding.

Alle ryttere skal melde sig til nummerudleveringen senest 30 min. før 1. start 

Der køres i følgende discipliner:

Lørdag den 15. december:

Formiddag
DM U19 damer 2 km individuelt forfølgelsesløb
DM U19 Herre 3 km individuelt forfølgelsesløb
DM Dame Elite 3 km individuelt forfølgelsesløb
DM Herre Elite 4 km individuelt forfølgelsesløb

Eftermiddag
DM U19 herre 1000m med fast start
DM Herre elite 1000m med fast start

Søndag den 16. december:

DM U-19 Herre i Omnium inkl. kvalifikation.
DM veteraner Omnium inkl. kvalifikation.

Foreløbigt program for stævnet:

Lørdag den 15. december stævne start kl. 9:00 Formiddagsstævne

DM U19 damer 2 km individuelt forfølgelsesløb
DM U19 Herre 3 km individuelt forfølgelsesløb
DM Dame Elite 3 km individuelt forfølgelsesløb
DM Herre Elite 4 km individuelt forfølgelsesløb

Pause

Lørdag den 15. december stævne start kl. 14:00 Eftermiddagsstævne

DM U19 herre 1000m med fast start
DM Herre elite 1000m med fast start

Søndag den 16. december stævne start kl.9:00:

kl. 9:00 Kvalifikationsheat, U19 DM omnium
kl. 10:00 Scratch, 1. afdeling U19 DM omnium 7,5 km
kl. 10:15 Løb for ryttere, der ikke er kvalificeret til DM
Kl. 10:25 Scratch, 1. afdeling Master 40-50 DM omnium 7,5 km
Kl. 10:40 Scratch, 1. afdeling Master 60-70 DM omnium 7,5 km
Kl. 11:00 Pointløb, DM Damer 20 km
kl. 11:25 Tempo pointløb, 2. afdeling U19 DM omnium 7,5 km
kl. 11:40 Løb for ryttere, der ikke er kvalificeret til DM
kl. 11:50 Tempo pointløb, 2. afdeling Master 40-50  DM omnium 7,5 km
kl. 12:05 Tempo pointløb, 2. afdeling Master 60-70  DM omnium 7,5 km
kl. 12:20 Ceremoni Scratch, DM dame

Pause

kl. 12:45 Udskilning, 3. afdeling U19 DM omnium
kl.13:05 Udskilning,  3. afdeling 40-50 DM omnium
kl.13:20 Udskilning,  3. afdeling 60-70 DM omnium
kl. 13:40 Scratch, DM dame 10 km
kl. 14:00 Pointløb, 4. afdeling U19 DM omnium 20 km
kl. 14:25 Pointløb, 4. afdeling Master 40-50  DM omnium 20 km
kl. 14:55 Pointløb, 4. afdeling Master 60-70  DM omnium 20 km
kl. 15:10 Ceremoni Pointløb DM damer, U19 DM omnium, Master 40-50  DM omnium, 60-70  DM omnium

Alle spørgsmål vedr. stævnet sendes til dbc@cykelbanen.dk