Træningstider

Træningstider på cykelbanen i Ballerup Super Arena 2017 

Torsdag den 23. november
Internationalt cykelstævne samt kåring Årets cykelrytter

Fredag den 24. november
Kl. 07:00-12:00 Nedtagning efter cykelstævne
Kl. 15:30-17:30 U23 specialhold (træner: Chr. Ranneries) ikke derny
Kl. 18:00-20:00 Fremmed cykelevent

Lørdag den 25. november
Kl. 07:30-10:00 Hold 1 og hold 2. træner . Jørgen Sørensen
Kl. 10:00-12:00 DCR-Ballerup
Kl. 12:00-14:00 Udgå
Kl. 14:00-16:00  Udgå
Kl. 16:00-18:00 Sprintere

Søndag den 26. november
Kl. 08:00-10:00 Dameryttere (træner: Henrik Falk)
Kl. 10:00-12:00 Børn – parløbstræning U15 (Simone Smith Larsen)
Kl. 12:00-14:00 Masters hold 3 (træner: Henning Hartvig)
Kl. 14:00-16:00 Masters hold 4 (træner: Lars Kure)
Kl. 16:00-18:00 Masters – parløbstræning rutinerede (tr: Stinus Roslund)

Mandag den 27. november
Kl. 16:00-18:00 Rutinerede elite, U19 parløbstræning mv (Chr.Ranneries)
Kl. 18:00-20:00 U17 og mindre rutinerede løbsrytter parløbstræning mv 
(træner: Chr.Ranneries)
Kl. 20:00-22:30 Masters – hold 1 (træner: Kim Ryan/Jørgen Sørensen)

Tirsdag den 28. november
Kl. 06:30-09:00 Idrætsklasser Hedegaardsskolen, m.fl.
Kl. 13:00-15:00 Masters fri træning – moderat tempo
Kl. 15:00-17:00 Løbsryttere fri træning + evt. ”super-masters”
Kl. 17:00-20:30 Kraftcenter U19 (træner: Thomas Dalsted)
Kl. 20.30-22.30 Masters – hold 2 (træner: Henrik Falk)

Onsdag den 29. november
Kl. 06:30-09:00 DBC – lukket hold
Kl. 09:00-12:00 Derny-pace træning løbsryttere kontakt pacere forinden
Kl. 16:00-17:30 Børn – helt nye uden cykelbaneerfaring (træner:Kim Ryan)
Kl. 17:30-19:00 Børn U11 og U13 (træner: Simone Smith Larsen)
Kl. 19:00-21:00 Børn U15 (træner: Simone Smith Larsen)
Kl. 21:00-23:00 Masters – hold 3 (træner: Henning Hartvig)

Torsdag den 30. november
Kl. 06:30-09:00 Idrætsklasser Hedegaardsskolen, m.fl.
Kl. 16:00-18:30 Opvarmning til cykelstævne
Kl. 18:30-22:00 Cykelstævne

Fredag den 1. december
Kl. 14:00-16:00 Reserveret til event
Kl. 16:00-18:00 U23 specialhold (træner: Chr.Ranneries)

Lørdag den 2. december
Kl. 08:00-17:00 Børn og unge, U17,U15,U13,U11, DM i sprint m.v.

Søndage den 3. december
Kl. 08:00-10:00 Dameryttere (træner: Henrik Falk)
Kl. 10:00-12:00 DCR-Ballerup
Kl. 12:00-14:00 = evt. Mini-6-dagesryttere
Kl. 14:00-16:00 Masters – hold 4 (træner: Lars Kure)
Kl. 16:00-18:00 Masters – rutinerede, parløbstræning (træner: Jørgen  S)

Mandag den 4. december
Kl. 16:00-18:00 Rutinerede elite, U19 parløbstræning mv (Chr.Ranneries) Kl. 18:00-20:00 U17 og mindre rutinerede løbsrytter parløbstræning mv 
(træner: Chr.Ranneries)
Kl. 20:00-22:30 Masters – hold 1 (træner: Jørgen Sørensen)

Tirsdag den 5. december
Kl. 06:30-09:00 Idrætsklasser Hedegaardsskolen, m.fl.
Kl. 13:00-15:00 Masters fri træning – moderat tempo
Kl. 15:00-17:00 Løbsryttere fri træning + evt. ”super-masters”
Kl. 17:00-20:30 Kraftcenter U19 (træner: Thomas Dalsted)
Kl. 20.30-22.30 Masters – hold 2 (træner: Henrik Falk)

Onsdag den 6. december
Kl. 06:30-09:00 DBC – lukket hold
Kl. 09:00-11:00 Derny-pace træning løbsryttere kontakt pacere forinden
Kl. 11:00-13:00 DCU/Team Danmark – landsholdet (tr: Casper Jørgensen)
Kl. 16:00-17:30 Børn – helt nye uden cykelbaneerfaring (træner:Kim Ryan)
Kl. 17:30-19:00 Børn U11 og U13 (træner: Simone Smith Larsen)
Kl. 19:00-21:00 Børn U15 (træner: Simone Smith Larsen)
Kl. 21:00-23:00 Masters – hold 3 (træner: Henning Hartvig)

Torsdag den 7. december
Kl. 06:30-09:00 Idrætsklasser Hedegaardsskolen, m.fl.
Kl. 15:30-18:00 Elite, U19, U17 – intervaltræning (træner: Dion Åkerström)
Kl. 18:00-22:30 Kombistævne masters og børn

Fredag den 8. december
Kl. 14:00-16:00 Reserveret til event
Kl. 16:00-18:00 U23 specialhold (træner: Chr.Ranneries)

Lørdag den 9. december
Kl. 09:00-13:00 Ingen cykling – atletiksamling på bl.a.løbebanen
Kl. 13:00-15:00 DCR-Ballerup  ingen derny
Kl. 15:00-17:00  Masters – hold 4 (træner: Lars Kure)  ingen derny

Søndag den 10. december
Kl. 09:00-16:00 Atletik-stævne   

Mandag den 11. december
Kl. 16:00-18:00 Rutinerede elite, U19 parløbstræning mv (Chr.Ranneries)
Kl. 17:30-19:00 U17 og mindre rutinerede løbsrytter parløbstræning mv 
(træner: Chr.Ranneries)
Kl. 19:00-21:00 Masters – hold 1 (træner: Jørgen Sørensen)

Tirsdag den 12. december
Kl. 06:30-09:00 Idrætsklasser Hedegaardsskolen, m.fl.
Kl. 13:00-15:00 Masters fri træning – moderat tempo
Kl. 15:00-17:00 Løbsryttere fri træning + evt. ”super-masters”
Kl. 17:00-20:30 Kraftcenter U19 (træner: Thomas Dalsted)
Kl. 20.30-22.30 Masters – hold 2 (træner: Henrik Falk)

Onsdag den 13. december
Kl. 06:30-09:00 DBC – lukket hold
Kl. 09:00-11:00 Derny-pace træning løbsryttere kontakt pacere forinden
Kl. 11:00-13:00 DCU/Team Danmark – landsholdet (tr: Casper Jørgensen)
Kl. 16:00-17:30 Børn – helt nye uden cykelbaneerfaring (træner:Kim Ryan)
Kl. 17:30-19:00 Børn U11 og U13 (træner: Simone Smith Larsen)
Kl. 19:00-21:00 Børn U15 (træner: Simone Smith Larsen)
Kl. 21:00-23:00 Masters – hold 3 (træner: Henning Hartvig)

Torsdag den 14. december
Kl. 06:30-09:00 Idrætsklasser Hedegaardsskolen, m.fl.
Kl. 16:00-18:30 Opvarmning til cykelstævne
Kl. 18:30-22:00 Cykelstævne

Fredag den 15. december
Kl. 14:00-16:00 Reserveret til event
Kl. 16:00-18:00 U23 specialhold (træner: Chr.Ranneries)
Kl. 18:00-20:00 Reserveret til event

Lørdag den 16. december
Kl. 09:30-16:00 U19-DM i 3 km indiv. samt 1000 m på tid
Kl. 16:00-18:00 Mini-6-dagesryttere (træner: Bjarne Kratholm)

Søndag den 17. december
Kl. 08:00-14:00 U19-DM i omnium
Kl. 14:00-16:00 Masters – hold 4 (træner: Lars Kure)
Kl. 16:00-18:00 DCR-Ballerup

Mandag den 18. december
Kl. 16:00-18:00 Rutinerede elite, U19 parløbstræning mv (Chr.Ranneries)
Kl. 18:00-20:00 U17 og mindre rutinerede løbsrytter parløbstræning mv 
(træner: Chr.Ranneries)
Kl. 20:00-22:30 Masters – hold 1 (træner: Jørgen Sørensen)

Tirsdag den 19. december
Kl. 06:30-09:00 Idrætsklasser Hedegaardsskolen, m.fl.
Kl. 13:00-15:00 Masters fri træning – moderat tempo
Kl. 15:00-17:00 Løbsryttere fri træning + evt. ”super-masters”
Kl. 17:00-20:30 Kraftcenter U19 (træner: Thomas Dalsted)
Kl. 20.30-22.30 Masters – hold 2 (træner: Henrik Falk)

Onsdag den 20. december
Kl. 06:30-09:00 DBC – lukket hold
Kl. 09:00-11:00 Derny-pace træning løbsryttere kontakt pacere forinden
Kl. 11:00-13:00 DCU/Team Danmark – landsholdet (tr: Casper Jørgensen)
Kl. 16:00-17:30 Børn – helt nye uden cykelbaneerfaring (træner:Kim Ryan)
Kl. 17:30-19:00 Børn U11 og U13 (træner: Simone Smith Larsen)
Kl. 19:00-21:00 Børn U15 (træner: Simone Smith Larsen)
Kl. 21:00-23:00 Masters – hold 3 (træner: Henning Hartvig)

Torsdag den 21. december
Kl. 06:30-09:00 Idrætsklasser Hedegaardsskolen, m.fl.
Kl. 15:30-18:45 Elite, U19, U17 – intervaltræning (træner: Dion Åkerström)
Kl. 18:45-20:45 DCR-Ballerup
Kl. 20:45-22:45 Masters – hold 4 (træner: Lars Kure)

Fredag den 22. december
Kl. 15:30-17:30 U23 specialhold (træner: Christian Ranneries)