Statistikken for løb i Ballerup 2019/2020 er klar

_DSC1907

Så har vi hos DBC udarbejdet statistikken for banesæson 2019/2020. Se den på dette link.

I nedenstående har vi samlet sæsonens mest markante resultater.

DM scratch, 24. oktober
1 Lasse Norman
2 Tobias Aagaard Hansen
3 Robin Skivid

DM holdsprint, 24. oktober
1 William Rimkratt-Milkowski/Rasmus Nejrup/Tim Bendtsen/Nickolaj Lutmann
2 Anders Fynbo/Lucas Gude/Magnus Skov Jensen
3 Alberto Heegaard/Jens Chr. Dich/Jeppe Hanssing

Gert Frank memorial, parløb, 24. oktober
1 Lasse Norman/Julie Leth
2 Tobias Aagaard Hansen/Julius Johansen
3 William Blume/Robin Skivid

DM Dernypace, 7. november
1 Robin Skivild pacet af René Dupont
2 Oliver Wulff Frederiksen pacet Dan Schwartz
3 Rasmus Bøgh Wallin pacet af Michel Rasmussen

Parløb, 7. november
1 William Blume/Robin Skivild
2 Arne Birkemose/Gustav Johansson (SWE)
3 Marckus Njor/Lucas Gude

U19 DM scratch, 5. december
1 Tobias Aagaard Hansen
2 Philip Mathiesen
3 Tobias Lund Andresen

U19 DM pointløb, 5. december
1 Carl-Frederik Bevort
2 Tobias Aagaard Hansen
3 Gustav Wang

Parløb, 5. december
1 Andreas Kron/Andreas Stokbro
2 Mathias E. Larsen og Marcus Sander
3 Anders Fynbo/Anders Birkemose 

DM parløb, 19. december
1 Matias Malmberg/Lasse Norman
2 Robin Skivid/William Blume
3 Frederik Rodenberg/Oliver Wulff Frederiksen

DM keirin, 19. december
1 Tim Bendtsen
2 Chris Bohn Ebert
3 Jens Chr. Dich

U15 DM, parløb, 28. december
1 Magnus Ritz /Peter Bheki
2 Marius Hobolth/Valdemar Kromann Jensen
3 Noah Mikkel Nielsen/Anton Louw Larsen

Kim Refshammers Mindeløb, 28. december
1 Philip Mathiesen
2 Adam Holm Jørgensen
3 Emil Schandorff

Beckers Malings 100 km parløb, 28. december
1 Niki Terpstra (NED)/Iljo Keisse (BEL)
2 Mads Pedersen/Michael Mørkøv
3 William Blume/Robin Skivild

Parløb, 9. januar
1 Frederik Rodenberg/Matias Malmberg
2 Benjamin Hertz/Ludvig Wacker
3 Andreas Kron/Rasmus Bøgh Wallin

DBC 10 km Mesterskab, 23. januar
1 Frederik Wandahl
2 Philip Mathiesen
3 Tobias Lund Andresen

U19 DM Parløb 23. januar
1 Carl-Frederik Bevort/Adam Holm Jørgensen
2 Kasper Andersen/Tobias Andreasen
3 Nikolaj Mengel /Emil Schandroff

Kvinde omnium præsenteret af Rytger, den 7. februar
1 Emily Nielsen (GBR)
2 Francesca Selva (ITA)
3 Amalie Winther Olsen

DBC 3-dagesløb, elite
1 Yoeri Havik/Jan Van Schip (NED) præsenteret af Beckers Maling
2 Casper Pedersen/Cees Bol (NED) præsenteret af Demin
3  Oliver Wulff Frederiksen/Michael Mørkøv præsenteret af Lundbæk & Hansen

DBCs 3-dagesløb, talent præsenteret af Claus Dalsgaard El-installation
1 Theodor Storm
2 Tobias Svarer
3 Patrick Frydkjær

DBCs 3-dagesløb, mini præsenteret af Mogens Lind VVS
1 Magnus Ritz/Noah Andersen
2 Peter Bheki/Asger Bak Jepsen
3 Anton Louw Larsen/Sebastian Haaning