Afgørelsens time 3-dagesløbet
Conrad Haugsted og Robin Skivild i par nummer 13 løb med sejren i den sjette udgave af 3-dagesløbet efter et sandt drama lørdag aften i Ballerup Super Arena.
Allerede i den indledende jagt over 100 omgange blev der trådt gevaldigt i pedalerne, hvor de forskellige par på skiftevis tog omgange på hinanden. I sidste ende endte par nummer 9 med Julius Johansen og Philip Heijnen med at vinde jagten.
Og så var der vendt rundt på den samlede stilling. For nu var det pludselig par nummer 9, der var i spidsen af 3-dagesløbet med en vunden omgang i forhold til resten af konkurrenterne. Det ville par nummer 13 med Robin Skivild og Conrad Haugsted dog anderledes i den sidste jagt, hvor parret generobrede førstepladsen i 3-dagesløbet efter at have taget en omgang på 9erne. Inden da havde flere af parrene budt hinanden op til dans i den sidste afsluttende jagt, hvor der blev taget omgange på hinanden på skift. Det hele blev først afgjort få omgange før mål, hvor 13erne altså tog den afgørende omgang på konkurrenterne, og da 13erne havde klart flest indkørte point undervejs, så var det altså dem, der løb med sejren.
I kvindernes udgave af 3-dagesløbet cementerede par nummer 7 med Ida Fialla og Amalie Dideriksen, at de var klart det stærkeste par i damefeltet. I åbningsjagten over 80 omgange sejrede 7erne ganske suverænt. Herfra så de sig ikke tilbage resten af aftenen og vandt også den afsluttende jagt over 80 omgange. Og for det ikke skal være løgn, så snuppede 7erne også sejren i par-udskillelsesløbet, da Ida Fialla spurtede sejren hjem til favoritterne.
Der var til gengæld spænding om de øvrige podieplaceringer. I sidste ende blev par nummer 1 med britiske Josie Knight og schweiziske Michelle Andres nummer to, mens par nummer 5 med Maaike Brandwagt og Yuli vam der Molen fra Holland snuppede den sidste plads på podiet i kvindernes 3-dagesløb.
I Talent Cuppen var der ligeledes ét par, som var suveræne fra start til slut. Det var de stærke 3ere med Valdemar Wagner og Johan Andersen, der har været utroligt godt kørende alle tre dage, og lørdag var ingen undtagelse, hvor de dominerede fra start til slut. Par nummer 3 vandt således både udskilningsløbet og den afsluttende jagt over 80 omgange. Dermed kunne de to unge stortalenter krone sig som videre af Talent Cuppen i 3-dagesløbet.
Der blev også kørt par udskilning for par hos herrerne, og her fik vi en favoritsejr til par nummer 7 med Tobias Aagaard og Lasse Norman Leth.
Undervejs var der også Scratch løb for både mænd og kvinder. Hos kvinderne sejrede Laura Auerbach Lind i par nummer 9, mens vores danske verdensmester i 4-kilometer holdforfølgelsesløb Rasmus Lund i par nummer 8 sejrede hos mændene, og sikrede dermed vigtige UCI-point til kontoen.
Vi skulle naturligvis også have derny. Her blev det til en sejr til Anders Fynbo i par nummer 10 i sit sidste derny-løb i karrieren. Fynbo sejrede i det første heat, mens Matias Malmberg i par nummer 3 ligesom i går sejrede i det andet heat.
Samlet resultat :Her
Foto: Her
Tekst: Niels Nedegaard
Foto. Jesper Skovbølle

