Fremtidens stjerner med i 100 km parløb

Fremtidens stjerner med i 100 km parløb

Når der den 28. december afvikles det traditionelle Nytårsstævne med 100 km parløb i Ballerup Super Arena vil der være mulighed for at opleve fremtidens danske banestjerner i aktion.

På startlisten, i par nr. 5, er nemlig de blot 15-årige Johan Andersen og Valdemar Wagner, der netop har imponeret med en sølvmedalje ved årets DM i parløb kørt på Odense Cyklebane. De to var også i særklasse i Talentklassen ved det netop kørte 3-dagesløb i Ballerup Super Arena, hvor de vandt seks omgange foran de nærmeste.

De to er udråbt til fremtidens danske banestjerner, og er måske allerede aktuelle til det danske banelandshold frem mod OL 2028 i Los Angeles. Den 28. december kan de for første gang måle sig med de bedste danske baneryttere.

Blandt offentliggjorte toppar til Nytårsstævnet kan nævnes par nr. 7, Tobias Aagaard og Lasse Norman Leth, vinderne af 3-dagesløbet, Robin Skivild og Conrad Haugsted samt formstærke Noah Wulff og Rasmus Lund og Frederik Rodenberg og Andreas Stokbro.

Husk at købe din billet via dette link.

Foto: Jesper Skovbølle