6 dages stemning i Ballerup Super Arena
Fra torsdag den 7. november til og med lørdag den 9. november afvikler DBC Ballerup sin 5. udgave af det traditionsrige 3 dages løb. Et løb som opstod i forbindelse med lukningen af det Københavnske 6 dages løb, som er kørt fra 1934 og sluttede i 2019.
Senere på året køres det traditionsrige nytårsstævne, hvor den klassiske 100 parløb for herre er hovedmenuen.
RYOBI præsenterer igen par nr. 4 ved begge lejligheder.
RYOBI er efterhånden en fast del af de store event i Ballerup Super Arena. I 2022 udgaven af 3-dagesløbet, løb par nr. 4 med sejren foran par nr. 7. Til nytårsstævnet i 2023 løb de med sejren i scratch løbet, som blev afviklet inden 100 km parløbet.
Faste partnerskaber i DBC Ballerup er med til at gøre vores ambitioner og drømme til virkelighed mht. at tiltrække de bedste ryttere, skabe muligheden for gode træningsmuligheder, hvor vi stiller dygtige og erfarne trænere til rådighed siger DBC Ballerups formand Bjarne Kratholm.
Skal du have fornyet din værktøjskasse eller ny havemaskine skal du ind her: RYOBI
Husk at købe de billige Early Bird billetter nu: Billetsalg 3-dagesløb samt nytårsstævne 2024
Foto: Jesper Skovbølle